Софија е еден од најстарите градови во Европа, изграден на локација на поранешното неолитско село во VIII BC. Името Софија има грчко потекло и значи мудрост. Можете да очекувате , да , повеќето од нас што живееме тука сме многу мудри :).

Планирајте да го посетите нашиот град во периодот од април до октомври кога температурите се најпријатни. Најдобриот начин да ги почувствувате градските вибрации е да резервирате хотел во центарот на градот и да пешачите или да го минете на велосипед. Со бесплатната тура низ Софија можете да пешачите низ центарот двапати дневно, доколку ви треба друштво.

Одбележја на градот кои морате да ги видите

Софија е комбинација од антички и средновековни споменици и модерни згради, хипстерски барови и ресторани, трговски центри, музеи и галерии. Додека истражувате во центарот на градот, бидете сигурни дека пешачите полека и изгледајте насекаде (исто така), така што не пропуштајте некои важни детали.

Добро место за започнување на вашата турнеја е Софискиот универзитет “Св. Климент Охридски “, лоциран на булеварот” Васил Левски “. Националната библиотека е веднаш до неа. Од таму можете да го следите тротоарот со жолта боја што ќе ве однесе до споменикот “Цар Освободител” и зградата на Националното собрание на Бугарија. Зад него може да се види златната купола Свети Александар Невски, една од најголемите православни катедрали во светот. Националната галерија на плоштадот 500 и Националната галерија за странска уметност се само неколку метри оддалеченост – 2.000 уметнички дела од целиот свет под еден покрив се доста возбудливи!

Во должината по жолтиот тротоар ќе дојдете до Кнез Александар и плоштадот Батенберг именуван по првиот принц (кнез) на модерна Бугарија чија палата е истотака лоцирана во овој дел – сега функционира како Национална Уметничка Галерија. Во паркот наспроти плоштадот ќе ги видите Нациналниот театар Иван Вазов – најголемиот и најстар театар во земјата, именуван според еден од најпопуларните бугарски писатели. Конечно, жолтиот тротоар ќе ве одведе do зградата на Претседателството до археолошкиот комплекс Античка Сердика – делумно покриен ископувачки локалитет, во кој се прикажани остатоците од римскиот град Сердика, кој некогаш ја зафатиле оваа област. Во близина е и таканаречениот Плоштад на толеранција – формиран е од Источната православна црква Света Недела, Бања Баши џамија, Софија синагога и Католичката катедрала Свети Јосиф, кои живеат мирно непосредно едни до други.Од таму можете да продолжите до булеварот Витоша – најубавата улица во градот, каде што уличните продавници, слаткарници и рестораните се редат еден по друг, ловејќи го погледот на планината Витоша. По пешачкиот дел од улицата ќе стигнете до Националната палата на културата – мултифункционален

конгресен, конференциски и изложбен центар, изграден во 1981 година во чест на одбележувањето на 1300-годишнината од Бугарија. Седиштето на Мтел не е близу до ниту едно од овие обележја и се наоѓа надвор од центарот на градот во прилично индустриска зона наречена Захарна Фабрика (во превод фабрика за шеќер). Повеќе од 1.500 колеги се сместени во 8 згради, со фитнес центар, детска градинка и многу паркинг простор.

Храна, пијалок за среќа!

Ако сте љубител на храна, испробајте ја бугарската кујна во “Под липите“. “Ракија бар ракета” нуди изобилен избор на националниот пијалок “ракија” (овошно бренди 40% алкохол, ве предупредивме!) за да го зачините вашиот оброк. “Сакара бар” е вашето место доколку сакате да го пробате популарните ќофтиња и друго вкусно месо на скара. Доколку сте на високи потпетици и барате фенси место , резервирајте во “Таван” или “Шеф“. Одлично кафе и пециво ве чекаат во “Фабрика дага“, “Хлебар” или “Чакис” ” Уште еден бар” во срцето на Софија.”The view” со погледот од 270 степени птичја перспектива над градот и неверојатниот бар на покривот на Сенс хотел ве повикува на пијалок пред или после вашата вечера.

Шопинг

Голем број шопинг молови изникнаа во Софија минатата деценија. Сите познати меѓународни брендови можаете да ги најдете на едно место. Доколку барате специфичен подарок кој ќе сакате да го понесете со вас побарајте козметички производи со масло од роза. Доколку сте импресионирани од автентичниот бугарски вез , побарајте во Везба или Шевитса колекциите и понесете парче уметност со вас.

Зборувајте бугарски

Неколку фрази кои можеби ќе ви користат додека сте во Бугарија:

Здравей, как си! (Zdravey, kak si?) – Hello, how are you?
Приятно ми е да се запознаем! (Priyatno mi e da se zapoznaem!) – Nice to meet you!
Къде е…? (Kade e…?) – Where is…?
Довиждане! (Dovizhdane!) – Good bye!
Благодаря! (Blagodarya!) – Thank you!