Ако сеуште мислите дека српската храна е тешка, тогаш размислете уште еднаш! Всушност, српската кујна ги спојува медитеранските вкусови со срдечните навики за јадење од Централна Европа. Покрај вкусната сарма, полнети пиперки, кајмак, подварок и други познати јадења кои се малку потешки за варење, постојат многу лесни рецепти за да се чувствувате балансирано и смирено :-)

Маја Новаковиќ од Vip mobile е експерт за маркетинг комуникации и е еден од оние чија кутија за ручек е секогаш внимателно избалансирана и полна со фантастични вкусови.

Запознајте ја Маја и дознајте каков е нејзиниот однос кон храната:

Храната и готвењето се …

експеримент, хоби, инспирација, уживање, креативност, одмор за сите сетила :-)

Денешниот ручек е …

Супа од тикви, маринирано свинско филе со компири и зелена салата со семиња

Колку често го подготвувате ручекот за во канцеларија од дома?

Најмногу 2 до 3 пати неделно

Кога зборуваме за готвење и јадење, што ви е важно (на пр. користење на локални производи, здрава исхрана, итн.)?

Брзи и лесни рецепти, користење многу необични зачини, колку што е можно повеќе свежи и сирови состојки, храна подготвена на здрав начин, и за крај оброкот секогаш треба да биде добро претставен :-)

Твојата омилена храна, кујна?

Медитеранската кујна, особено регионалната кујна на Либан и Крит ммм :-)

Дали имаш тајна закуска скриена некаде околу работното биро?

Не, избегнувам секакви закуски”

Што правите кога ќе огладнете, а немате време за пауза за ручек?

Јадам банана и малку бадеми

Кој е вашиот најомилен рецепт за ручек?

Различни видови салати за главно јадење, на пр. салата од млад спанаќ, пилешко на скара, ореви и калинка

Преземете го рецептот тука

Добредојдени сте да го споделите вашиот ручек за на работа со нас – само објавете го во нашата група A1 Stories на Workplace Group! :-)